I. НАИМЕНОВАНИЕ
Чл.1. Сдружението на Българските зъболекари /СБЗ/ е сдружение с нестопанска цел, юридическо лице с наименование: “СДРУЖЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗЪБОЛЕКАРИ”. В този Устав СБЗ ще се нарича за краткост: “Сдружението”.
II. СЕДАЛИЩЕ И АДРЕС
Чл.2. Седалището и адреса на управление на Сдружението са : 1000 София, ул. Цар Калоят №6, хотел "Рила", офис 216.
III. ЦЕЛ НА СБЗ
Чл.3.
IV. ВИД НА ДЕЙНОСТ
Чл.4. Сдружението осъществява дейност в обществена полза.
V. СРЕДСТВА ЗА ПОСТИГАНЕ НА ЦЕЛИТЕ
Чл.5. Сдружението е доброволна организация на зъболекари със следните средства за осъществяване на целите:
VI. СРОК НА СЪЩЕСТВУВАНЕ
Чл.6. Сдружението се създава за неопределено време.
VII. ЧЛЕНСТВО
Чл.7. В Сдружението членуват зъболекари и студенти по дентална медицина, които приемат и изпълняват неговия Устав и Програма.
Чл.8. Членството възниква след подаване на заявление и попълнена анкетна карта.
Чл.9. /1/ Членството се прекратява:
/2/ При прекратяване на членството Сдружението не дължи внесените до момента вноски.
VIII. ПРАВА И ЗАДЪЛЖЕНИЯ
Чл.10. Всеки член има право:
Чл.11. Всеки член на Сдружението е длъжен:
IX. УСТРОЙСТВО
Чл.12. /1/ Сдружението се състои от:
XI. НАЦИОНАЛНА КОНФЕРЕНЦИЯ
Чл.13. Националната конференция е върховен орган на Сдружението. Тя се състои от всички нейни членове; бива: редовна, /провеждаща се ежегодно/ и извънредна.
Чл.14. /1/ Националната конференция:
/2/ Правата по ал. 1, т. 1, 3, 7, 9, 11, и 13 не могат да се възлагат на други органи на Сдружението.
/2/ Членовете на Сдружението могат да се сдружават свободно /в клубове/.
X. ОРГАНИ НА УПРАВЛЕНИЕ
Чл.15. Органи на управление на Сдружението са:
/3/ Решенията на Националната конференция са задължителни за другите органи на Сдружението.
/4/ Решенията на Националната конференция подлежат на съдебен контрол относно тяхната законосъобразност и съответствие с Устава.
/5/ Решенията на органите на Сдружението, които са взети в противоречие със закона, Устава или предходно решение на Националната конференция могат да бъдат оспорвани пред Националната конференция по искане на заинтересуваните членове на Сдружението или негов орган, отправено в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на взимането на решението.
/6/ Споровете по ал. 5 могат да бъдат повдигани пред съда по регистрация на Сдружението от всеки член на Сдружението или негов орган, или от прокурора в едномесечен срок от узнаването им, но не по-късно от една година от датата на вземане на решението.
Чл.16. /1/ Националната конференция се свиква от Управителния съвет по негова инициатива или по искане на най-малко 1/3 от членовете й. Ако в случая Управителният съвет в месечен срок не отправи писмено покана за свикване на Националната конференция, тя се свиква от съда по седалището на Сдружението по искане на заинтересованите членове или натоварено от тях лице.
/2/ Националната конференция се свиква с писмена покана, която се обнародва в „Държавен вестник”.Тя трябва да съдържа деня, часа, мястото и дневния ред на заседанието и да бъде поставена в сградата в която се намира седалището на УС най-малко един месец преди посочения ден.
/3/ Времето за публикуване на съобщението за откриване на Национална конференция не може да бъде по-малко от тридесет дни.
/4/ Уведомлението за провеждане на Национална конференция може да се извърши и по електронна поща при спазване на условието от т.2 и т.3
Чл.17. Заседанието се провежда на адреса на седалището на Сдружението, освен ако в поканата не е посочено друго място.
Чл.18. /1/ Националната конференция е законна, ако присъстват повече от половината от всички членове на Сдружението.
/2/ Ако не се яви нужният брой членове, заседанието се отлага с един час по-късно на същото място и при същия дневен ред и може да се проведе, колкото и членове да се явят.
Чл.19. /1/ Всеки член на Националната конференция има право на един глас.
/2/ Член на Националната конференция няма право на глас при решаването на въпроси, отнасящи се до:
Чл.20. /1/ Националната конференция взима решения с мнозинство от присъстващите с изключение на решенията по чл. 15, ал. 1, т. 1 и т. 7, които се вземат с квалифицирано мнозинство – 2/3 от присъстващите.
/2/ По въпроси, които не са включени в обявения в поканата дневен ред, не може да се вземат решения.
XII. УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ
Чл.21. /1/ Управителният съвет е управителен орган на Сдружението. Той се състои от Председател, и още двама членове.
/2/ Управителният съвет се избира поименно, тайно и с мнозинство от Националната конференция за срок от две години.
Чл.22. Управителният съвет:
стта на Сдружението;
Чл.23. /1/Заседанията на Управителния съвет се свикват и ръководят от Председателя, а в негово отсъствие – от член на УС. Председателя е длъжен да свика заседание на Управителния съвет и при писмено искане на една трета от членовете му. Ако Председателят не свика заседанието в седмичен срок, то може да се свика от всеки един от заинтересуваните членове на Управителния съвет;
/2/ Управителният съвет може да взема решение, ако на заседанието му присъстват повече от половината от неговите членове;
/3/ Присъстващо е и лице с което има двустранна телефонна или друга връзка, гарантираща установяването на самоличността му и позволяваща участието му в обсъждането и вземането на решения. Гласуването на този член се удостоверява в протокола от председателстващия заседанието;
/4/ Решенията на Управителния съвет се взимат с мнозинство от присъстващите, а решенията по чл. 22, т. 3, т. 7 и т. 14 с мнозинство от всички членове;
/5/ Управителният съвет може да вземе решение и без да бъде провеждано заседание, ако протоколът за взетото решение бъде
/6/ (Изм.-Протокол от общо събрание от 08.10.2011г)За заседанията на Управителния съвет се води Протокол, който се подписва от Председателя и членовете на УС.
XIII. ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл.24. /1/ Председателят на Сдружението се избира от Националната конференция за срок от две години.
/2/ Не може да бъде избиран за повече от два последователни мандата един и същ Председател на Сдружението.
/3/ Председателят на Сдружението встъпва в длъжност от момента на избора му;
/4/ Председателят на Сдружението:
XIV. ИМУЩЕСТВО НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл.27. /1/Имуществото на Сдружението се набира чрез:
/2/ Годишният членски внос се определя с решение на Националната конференция.
XV. ПРЕКРАТЯВАНЕ
Чл.28. /1/ Сдружението на Българските зъболекари се прекратява:
/2/ Решението на съда по ал. 1, т. 1 и т. 3 се постановява по иск на всеки заинтересуван или на прокурора.
/3/ Съдът може да даде подходящ срок за отстраняване на основанието за прекратяване и неговите последици.
/4/ В случаите на ал. 2 прекратяването се вписва служебно и съдът назначава ликвидатор.
XVI. ЛИКВИДАЦИЯ
Чл.29. /1/ При прекратяване на Сдружението се извършва ликвидация.
/2/ Ликвидацията се извършва от Управителния съвет или от определено от него лице.
/3/ ако ликвидатор не е определен по реда на ал. 2, както и в случая на чл. 28, ал. 1, т. 1, той се определя от съда по седалището на Сдружението.
/4/ Относно неплатежоспособността, съответно – несъстоятелността, реда за ликвидация и правомощията на ликвидатора се прилагат съответно разпоредбите на Търговския закон.
XVII. ИМУЩЕСТВО СЛЕД ЛИКВИДАЦИЯ
Чл.30. /1/ Разпределянето на останалото след удовлетворяването на кредиторите имущество се решава съгласно Устава от Управителния съвет или от определено от него лице.
/2/ Ако не съществуват лицата по ал. 1 или ако те са определяеми, имуществото преминава върху общината по седалището на Сдружението. Общината е длъжна да използва полученото имущество за дейност, възможно най-близка до целта на прекратеното Сдружение.
/3/ Имуществото по ал. 1 и ал. 2 не може да се разпределя, продава или по какътво и да било начин да се прехвърля на ликвидатор, назначен извън кръга на лицата по ал. 2 с изключение на дължимото им възнаграждение.
/4/ Лицата, придобили имущество в резултат на извършената ликвидация по ал. 1 – ал. 3, отговарят за задълженията на прекратеното Сдружение до размера на придобитото.
XX. ЗАЛИЧАВАНЕ НА СДРУЖЕНИЕТО
Чл.31. След разпределяне на имуществото, ликвидаторът е длъжен да поиска заличаване на вписването на Сдружението от съда по седалището на Сдружението.
XXI. ПЕЧАТ, АБРЕВИАТУРА И ГРАФИЧЕН ЗНАК
Чл.32. Сдружението има собствен кръгъл печат с надпис по периферията: „СДРУЖЕНИЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ ЗЪБОЛЕКАРИ” и в центъра: „УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ”.
Чл.33. Абревиатурата на Сдружението е:1. на български език: СБЗ;2. на английски език: ABD /Association of Bulgarian Dentists/.
Чл.34. Графичният знак е: Абревиатурата на фона на националния трикольор.
Чл.35. За неуредени в този Устав въпроси се прилагат Законът за юридическите лица с нестопанска цел и действащото българско законодателство.